فارسی نویسی در آردوینو با کتابخانه u8g2

نوشته شده توسط رامین در 26 شهریور 1398

یکی از کتابخانه های بسیار پیشرفته که در زمینه راه اندازی طیف وسیعی از نمایشگرها در آردوینو ساخته شده است، کتابخانه u8g2 است. این کتابخانه ویژگی های منحصر به فردی دارد که یکی از آنها، پشتیبانی از زبان هایی مانند فارسی، عربی، ژاپنی و… است. علاوه بر این می توان از فونت و سایز دلخواه، برای نمایش کلمات استفاده کرد و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد. حتی می توان فونت دلخواه برای آن طراحی کرد!
این کتابخانه بصورت پیش فرض در نمایش حروف فارسی یا عربی مشکل دارد و حروف را بصورت جدا از هم نمایش می دهد. برای رفع این مشکل توابعی نوشتم تا بتوان کلمات فارسی یا عربی را دوباره از ابتدا طراحی کرد و حروف را بصورت درست کنار هم قرار داد. برای استفاده از توابع نیاز به کار خاصی نخواهید داشت، کافیست کتابخانه u8g2 را بر روی آردوینو نصب کنید، نمایشگر خود را به بُرد آردوینو متصل کرده و سپس مثال معرفی شده را دانلود و روی بُرد خود آپلود کنید. (البته لازم است نوع نمایشگر و نحوه اتصال آن را در این خط ویرایش نمایید.) نتیجه بصورت تصویر بالا خواهد بود. امیدوارم توضیحات فوق، برایتان مفید بوده باشد.

این کتابخانه یا مثال، اختصاصاً برای کتابخانه u8g2 نوشته شده است اما می توان با کمی تغییرات در جاهای دیگر هم از آن استفاده کرد. برای قسمت های مختلف این کد، زحمات زیادی کشیده شده و می توان ادعا کرد، برای اولین بار است که در اینترنت، فارسی نویسی مستقیم روی نمایشگرهای LCD یا OLED با فونت و سایز دلخواه با کمک آردوینو، منتشر شده است، لذا استفاده از این کد بصورت شخصی و تجاری، صرفاً فقط با ذکر نام پدید آورنده، مجاز است.
لطفاً مشکلات یا سئوالات خود را در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. اگر این کد زمان توسعه پروژه شما را کاهش داد و به شما کمک کرد، من را به یک فنجان قهوه، مهمان کنید.

علاوه بر این، قبلاً کتابخانه ای برای نمایش کلمات فارسی معرفی کرده بودم که دارای محدودیت سایز و فونت بود و سایز هر حرف، حداکثر 8 در 8 پیکسل بود و نمی توانستیم سایز یا نوع فونت کلمات را تغییر دهیم. این مشکل با معرفی روش بالا برطرف می شود.

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.