آموزش رسپبری پای – قسمت سوم : انواع سیستم عامل و راه اندازی آن ها

نوشته شده توسط آی دریمز در 18 نوامبر 2013

noobsبعد از آماده سازی وسایل مورد نیاز برای راه اندازی رسپبری پای که در قسمت دوم از آموزش به آن پرداختیم، حال نوبت به سیستم عامل می رسد. یکی از برتری های رسپبری پای نسبت به رقبایش همین سیستم عامل دار بودن آن است. به دلیل عمومیت و استفاده گستردۀ از این بُرد توسط کاربران، اکثر توزیع های لینوکس که به نوعی سبک به شمار می آیند، برای رسپبری پای عرضه شده است. به دلیل ARM بودن معماری پردازنده رسپبری پای، امکان نصب سیستم عامل ویندوز یا … بر روی آن وجود ندارد. اگر هم بتوان این سیستم عامل ها را نصب کرد بدون شک بسیار کند خواهند بود. سیستم عامل های عرضه شده و رسمی که از سوی بنیاد رسپبری، عبارتند از :

 • Raspbian
 • Pidora
 • RISC OS
 • RaspBMC
 • Arch
 • OpenELEC

بهترین سیستم عامل توصیه شده از سوی بنیاد رسپبری، همان مورد اول یعنی Raspbian است که برپایه توزیع دبیان است. توصیه اکید می کنم که حتماً از همین توزیع استفاده کنید چون بیشتر آموزش هایی که در مورد رسپبری پای در اینترنت وجود دارد بر اساس سیستم عامل Raspbian است. البته سیستم عامل های دیگری مانند اندروید و… نیز قابل نصب بر روی رسپبری هستند. برای آشنایی با سیستم عامل های مختلف رسپبری پای به اینجا مراجعه کنید.

بنیاد رسپبری چند ماهی است دست به اقدام جالبی زده، آن هم اینکه، پکیجی از کل سیستم عامل هایی که در بالا لیست آن را مشاهده می کنید را درون یک فایل قرار داده که پس از انتقال آن به کارت حافظه و راه اندازی رسپبری پای، منویی مطابق شکل زیر ظاهر شده که به شما این امکان را می دهد تا هر سیستم عامل را که خواستید نصب کنید یا حتی چندین سیستم عامل را در کنار هم نصب کنید. نام این پکیج NOOBS یا New Out Of Box Software است.

mainwindow

در گام اول NOOBS را از اینجا دریافت کنید. این پکیج در 2 نسخه offline and network install و network install only عرضه شده است نسخه اول در هنگام نصب به اتصال اینترنت نیازی ندارد و نسخه دوم نیاز به اتصال به اینترنت دارد که بهتر است با توجه به کند بودن اینترنت کشورمان کار را یکسره کنید و پکیج اصلی یعنی نسخه offline and network install را دریافت کنید.

پس از دریافت، محتویات فایل zip را درون کارت حافظه خود کپی کنید. توصیه می کنم از یک کارت حافظه 8 گیگ یا بالاتر، و با کلاس 10 استفاده کنید. فقط این نکته را به خاطر داشته باشید که قبل از کپی کردن فایل ها، کارت حافظه را با استفاده از برنامه SD Formatter فرمت کنید برای این کار ابتدا برنامه را از اینجا دانلود کرده، پس از نصب برنامه، بر روی قسمت Option کلیک کرده و Format Size Adjustment را بر روی ON قرار داده و سپس کارت حافظه را فرمت کنید. حال با خیال راحت محتوای دانلود شده و اکسترکت شده را روی کارت حافظه کپی کنید.

پس از وصل کردن کارت حافظه به رسپبری پای و روشن کردن آن، منویی مطابق تصویر بالا ظاهر می شود که با انتخاب سیستم عامل (های) مورد نظر خود، اجازه دهید تا مراحل نصب طی شود. پس از نصب می توانید وارد سیستم عامل شوید.

فایل راهنمای راه اندازی اولیه رسپبری پای به زیان انگلیسی

روش های دیگری هم برای نصب سیستم عامل بر روی رسپبری پای وجود دارد که خارج از حوصله این آموزش است و عنوان نشده است. لذا آموزشی که در این قسمت ارائه شده بهترین و راحت ترین روش برای نصب سیستم عامل است. برای آشنایی با نصب هر سیستم عامل بصورت مجزا، به صفحه دانلود بنیاد رسپبری پای مراجعه کنید.

در آموزش بعدی به نحوه شروع کار و معرفی قسمت های مختلف سیستم عامل Raspbian خواهیم پرداخت.

یک دیدگاه برای “آموزش رسپبری پای – قسمت سوم : انواع سیستم عامل و راه اندازی آن ها”

 1. عباس گفت:

  سلام
  کسی هست رسپبری پای دست دوم داشته باشه
  لازم دارم
  9139899214

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.