آموزش رسپبری پای – قسمت دهم: اتصال به رسپبری پای از طریق VNC

نوشته شده توسط آی دریمز در 28 مرداد 1393

Virtual_Network_Computing_(logo)در آموزش قبلی درباره نحوه اتصال تلفن همراه به رسپبری پای از طریق SSH شرح دادیم. با استفاده از SSH فقط می توان به محیط دستوری رسپبری پای دسترسی پیدا کرد. برای اینکه بتوان به محیط گرافیکی و دسکتاپ رسپبری پای دسترسی پیدا کرد، نیاز است اتصالی به وسیله نرم افزارهای VNC ایجاد گردد. در واقع VNC مخفف عبارت Virtual Network Computing می باشد که محیط گرافیکی دسکتاپ را تحت پروتکل RFB به شما نشان می دهد.

در گام اول لازم است یک نرم افزار VNC بر روی رسپبری پای نصب کنیم، برای اینکار دستور زیر را وارد می کنیم.

sudo apt-get install tightvncserver

پس از نصب TightVNC با دستور vncserver:1 آن را اجرا می کنیم. چون بار اول است برنامه را اجرا می کنیم، نیاز است یک رمز عبور 8 حرفی را وارد کنیم. پس از ورود رمز، TightVNC در پس زمینه اجرا خواهد شد.

در گام دوم نیاز است یک برنامه VNC نیز بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه خود نصب کنیم تا بوسیله آن بتوانیم با رسپبری پای ارتباط برقرار کنیم. برنامه های زیادی برای اینکار وجود دارد، یکی از این برنامه ها که نسخه اندروید آن نیز بصورت رایگان عرضه شده است VNC Viewer نام دارد. آنرا از فروشگاه گوگل پلی دریافت نمایید.

پس از نصب برنامه و اجرای آن، در پنجره برنامه یک کانکشن جدید بسازید. (لازم است قبل از انجام این کار، رسپبری پای را به کمک قابلیت WiFi Tethering به تلفن همراهتان وصل کنید، برای اینکار به آموزش قبلی مراجعه کنید.)

vncدر صفحه باز شده در قسمت Address آی پی رسپبری پای که در قسمت WiFi Tethering تلفن همراه قابل مشاهده است را وارد کنید، بعد از آی پی حتما دو نقطه و بعد از آن عدد یک را وارد کنید. در بخش Name نامی دلخواه وارد کنید. در قسمت Password رمز 8 رقمی که در هنگام اجرای TightVNC در نظر گرفتید، وارد کنید. در پایان تنظیمات را ذخیره کنید. با کلیک بر روی کانکشن ایجاد شده، به رسپبری پای متصل خواهید شد.

دقت کنید بعد از راه اندازی مجدد رسپبری پای حتماً می بایست، دستور vncserver:1 را دوباره وارد کنید.

دیدگاه‌تان را ارسال کنید ...


Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.